5+ triků, jak vyčistit pánev, aby vypadala jako nová

Lze na litinu použít mýdlo? Jak obnovíte lesk mědi? Zjistěte, jak správně čistit pánve – a jakým produktům se vyhnout.
Je pravděpodobné, že nevaříte pouze na jednom typu pánve. Existuje babiččina litinová pánev na škvařící se slaninu, vaše věrné nerezové nádobí na pečení a možná i nová nepřilnavá pánev, kterou jste dostali k minulým Vánocům. To znamená, že ani vy nemyjete jen jeden typ pánve. Každý materiál má své vlastní zvláštnosti pro čištění a péči.

Pokud jste se někdy zasekli na tom, jak vyčistit pánev – jste na správném místě. Zjistěte, jaké jsou nejlepší metody čištění pro každou z nich a co dělat s vážně připáleným nepořádkem.

💚 TIP: Přečtěte si – Pánve: největší průvodce výběrem + TOP 10 pánví na trhu

🍳 Jak čistit litinové pánve

 • Litinovou pánev se snažte opláchnout hned po vaření
 • Počkejte, až litinová pánev vychladne natolik, aby se s ní dalo manipulovat, a pak ji umyjte ručně ve dřezu
 • Trocha mýdlové vody čas od času pomůže odstranit přichycené potraviny. Horká voda pomáhá kousky lépe rozpustit
 • Dbejte na to, abyste minimalizovali dobu, po kterou přichází do styku s vodou. (To znamená, že ji nemyjte v myčce!)
 • Ponoření extrémně horké pánve do studené vody může způsobit její popraskání. Proto to nedělejte.
 • Místo toho, abyste nechali pánev ve stojanu uschnout, otřete ji hned čistým hadrem (nepoužívejte světlou utěrku – litina se může obarvit) nebo papírovou utěrkou

Jak čistit litinu pomocí soli

Na odolné zbytky stačí posypat hrubou solí – asi polévková lžíce. Pomocí houbičky vydrhněte kousky soli kolem litiny, zejména na problematických místech. Jakmile skončíte, špinavou sůl vyhoďte a nyní prázdnou pánev opláchněte teplou vodou a osušte ji čistou utěrkou.

🍳 Jak čistit pánve z nerezové oceli

 • Použijte nylonový kartáč na nádobí nebo měkkou houbičku a ihned ji osušte ručníkem, abyste zabránili vzniku skvrn od vody.
 • Vyvarujte se použití ocelových vlněných podložek nebo abrazivních čisticích prostředků, které mohou poškrábat povrch nerezové pánve.

Odolné skvrny: Naplňte pánev směsí octa a vody a přiveďte ji k varu. Poté skvrny seškrábejte dřevěnou lžící nebo nylonovým kartáčem na nádobí.

🍳 Jak čistit měděné pánve

 • Po použití měděné pánve ji nechte zcela vychladnout a poté jej umyjte teplou vodou, měkkou houbou a jemným mýdlem na nádobí
 • K čištění měděného nádobí nikdy nepoužívejte čisticí prostředky obsahující bělidlo. Bělidlo je korozivní a způsobí, že se vaše měděné pánve propadnou

Pokud dáváte přednost tomu, aby vaše měděné nádobí vypadalo jako nové a lesklé, zde je návod na jeho čištění:
Smíchejte citronovou šťávu (nebo ocet) s jedlou sodou a vytvořte pastu. Potřete hrnec pastou a vyleštěte ji měkkým hadříkem. (Můžete také použít kečup!)

Jak vyčistit pánev

🍳 Jak čistit nepřilnavé pánve

 • Na nepřilnavých pánvích je skvělé to, že se tak snadno čistí! Většina potravin se z nich hned opláchne, zejména pokud se práce ujmete hned. Ruční mytí provádějte mýdlem na nádobí a nylonovým kartáčem nebo houbičkou, abyste zabránili poškrábání.
 • Horká voda a drsné mycí prostředky v myčce nádobí mohou poškodit nepřilnavý povrch

Jak vyčistit připálenou nepřilnavou pánev?

Po každém použití umyjte nepřilnavou pánev ručně jemným mýdlem a vodou. Nedávejte ji do myčky nádobí, i když výrobce tvrdí, že je pánev vhodná pro mytí v myčce. Drsné mycí prostředky v myčce a horká voda mohou způsobit poškození nepřilnavého povrchu pánve. Místo toho pánev jemně vydrhněte teplou vodou a kartáčem nebo houbou.

👍 Tip z testovací kuchyně: Vyhněte se drátěnkám a ocelové vlně, které nepřilnavý povrch poškrábou a poškodí.

Potřebný čas: 10 minut.

✅ Postup na odolné skvrny:

 1. Položte pánev zpět na plotnu.

  Naplňte ji ¼ šálku jedlé sody a 2 až 3 centimetry vody. Vařte asi 10 minut.

 2. Nechte směs jedlé sody a vody vychladnout a pak pánev umyjte jako obvykle mýdlem a teplou vodou. Měla by být čistá a opět se vrátit ke své nepřilnavé kráse!

Když máte nepřilnavou pánev několik let, můžete si všimnout lepkavého nánosu. Pokud se vám jídlo začíná přichytávat, ještě ji nevyměňujte. Ocet přichází na pomoc! Jeden díl octa a dva díly vody přiveďte k varu, poté zchlaďte a umyjte mýdlem. To by se mělo postarat o všechny lepkavé zbytky, které se na pánvi časem nahromadily.

👍 Tip testovací kuchyně: Nepoužívejte na nepřilnavou pánev spreje na vaření. Většina značek obsahuje sójový lecitin, který zanechává lepkavý nános.

Kde koupit kvalitní pánve? Doporučujeme tyhle e-shopy:

🍳 Jak čistit hliníkové pánve

 • Hliníkové pánve myjte vodou a mýdlem
 • Hliníkovou pánev jste náhodou připálili? Vyzkoušejte tento hack: naplňte pánev vodou a vhoďte do ní sušicí papír. Nechte pánev půl hodiny namočenou, vyjměte list a vydrhněte ji
 • Při čištění hliníkových pánví buďte opatrní s jedlou sodou. Pokud ji necháte působit příliš dlouho, může pánev zoxidovat a způsobit změnu barvy

🍳 Jak čistit keramické pánve

 • Pánev s keramickým povrchem je přirozeně nepřilnavá, takže se snadno čistí měkkou houbou a vodou s mýdlem. Nezapomeňte však před mytím nechat pánev zcela vychladnout
 • K mytí keramických pánví nikdy nepoužívejte ocelovou vlnu nebo abrazivní čisticí prostředky

🍳 Jak čistit ocelové pánve

 • Použijte hrubou mořskou sůl (bez vody), kterou vložíte do pánve a 1:30 min zahřívejte na vysoký stupeň. Následně vytřete papírovou kuchyňskou utěrkou. Hrubá mořská sůl odstraní připečené zbytky a nežádoucí pachy.
 • Následně potřete olejem a uskladněte na suchém místě.
 • Nikdy nenechávejte pánev odmočit. Když se pokrm připálí, vydrhněte pánev hrubou houbičkou. Nemyjte v myčce na nádobí!

💚 TIP: Přečtěte si – 7 VÝHOD PROČ SI KOUPIT OCELOVOU PÁNEV

Další triky na čištění pánví

👍 Odstranění připálenin pomocí jedlé sody a mýdla na nádobí
Pokud máte po ruce šetrné mýdlo na nádobí, jednoduše vytvořte pastu z mýdla na nádobí a jedlé sody. Pastu naneste na postižená místa pánve a nechte působit několik hodin. Jednoduše ji důkladně umyjte a osušte jako obvykle.

👍 Odstraňování připálených potravin pomocí soli a limetky
Tyto dvě překvapivé ingredience vytvářejí účinné řešení pro čištění vaší nerezové pánve. To proto, že kyselost limetky působí proti tvrdým částicím, zatímco hrubost soli pomáhá drhnout uvolněné potraviny.

 • Vymáčkněte do pánve limetkovou šťávu a přidejte sůl
 • Směs nechte na pánvi několik minut odpočívat
 • Posypte pánev další solí
 • Okamžitě začněte drhnout neabrazivní drátěnkou
 • Po odstranění přebytečného jídla ji opláchněte a osušte jako obvykle

👍 Odstranění připálených potravin pomocí octa a jedlé sody
Pro tuto metodu budete potřebovat dvě běžné čisticí přísady: ocet a jedlou sodu. Ocet je účinným čisticím prostředkem na přichycené potraviny díky obsahu kyseliny octové, která pomáhá rozkládat tvrdé částice potravin.–

 • Naplňte dno hrnce nebo pánve vodou v takovém množství, aby zakryla přichycené potraviny
 • Přidejte 1 šálek octa a přiveďte vodu k varu
 • Jakmile se začne vařit, stáhněte ji z ohně a přidejte 2 lžíce jedlé sody
 • Krátce promíchejte a pánev vyprázdněte
 • Pomocí neabrazivní houbičky nebo drátěnky zbavte pánev všech zbývajících částeček jídla

👍Odstranění připálených potravin vroucí vodou
Tato metoda je možná nejjednodušší ze všech. Začněte tím, že neabrazivní drátěnkou vydrhnete co nejvíce potravin. Poté naplňte hrnec nebo pánev vodou s trochou mýdla na nádobí. Ujistěte se, že jsou přilepené potraviny zcela ponořené. Přiveďte vodu k varu. Po dosažení varu můžete pomocí stěrky snadno seškrábat přebytečné potraviny.

Ocet je účinnou přísadou, která zbaví vaši pánev nevzhledného zabarvení způsobeného obvykle přehřátím. Pánev jednoduše umyjte octem a opláchněte vodou, abyste odstranili zbarvení.

Kromě toho lze ocet použít k odstranění bílých skvrn od vápníku. Připravte směs jednoho dílu octa na tři díly vody a povařte ji v postiženém hrnci nebo pánvi. Nechte směs vychladnout, pánev vyprázdněte a umyjte ji běžným způsobem.

Sety na mytí pánví

Chefblog.cz tester

V této kategorii nabízíme celou řadu praktických stojánků na mycí prostředky a potřeby. Díky těmto stojánkům se vám nebudou na mycích potřebách hromadit bakterie. Stojánky nabízíme plastové i nerezové. Pro odložení a odkapání umytého nádobí můžete využít praktické odkapávače – klasické, dvoupatrové, rozšiřovatelné, nebo odkapávací silikonové podložky. Nabízíme jednotlivé mycí potřeby a kartáče, nebo i celé sady. Specialitou je nerezové mýdlo, které perfektně odstraňuje pachy. 
✓ Velký výběr produktů pro mytí nádobí
✓ Plastové a nerezové stojánky, odkapávače a odkapávací podložky
✓ Mycí potřeby, kartáče, sady, nerezová mýdla

Kde koupit kvalitní pánve? Doporučujeme tyhle e-shopy: