Srovnání materiálů nádobí: Výhody a nevýhody

Litina

Litina je jedním z nejuniverzálnějších materiálů na vaření. Je odolná, velmi dobře vede teplo a lze na ní vařit téměř kdekoli – od sporáku přes troubu až po gril.

Litina má špatnou pověst, protože je notoricky známá tím, že se o ni tězce pečuje. Dovolte nám vyvrátit fámy: přidáním vrstvy polymerizovaného oleje je poměrně snadné a chrání povrch.

Proces spočívá v opakovaném potírání litiny olejem, jejím zahřívání a ochlazování. Tento proces rozkládá olej na látku podobnou plastu, která se spojí s kovem a vytvoří kluzký povrch, který je ideální pro vaření. Dobře ošetřená litinová pánev je téměř nepřilnavá.

Přestože je litina reaktivní kov, není třeba se jí obávat. Reaktivní kovy mohou při smíchání s některými potravinami, včetně čehokoli velmi kyselého nebo zásaditého, způsobit nepříjemné chutě a změnu barvy. Pokud je však litinová pánev správně ošetřena, nemělo by jí občasné setkání s několika rajčaty nebo kapkou citronové šťávy ublížit, pokud se ovšem nevaří celé hodiny.

Jak ji čistit: Po vychladnutí litinovou pánev jemně očistěte vodou a mýdlem. Přichycené potraviny jemně odstraňte plastovou drhnoucí houbičkou. Nepoužívejte ocelovou vlnu, protože by zničila ochrannou vrstvu (olej). Pánev ihned osušte. Po každém použití pánev znovu naolejujte:

 💚 TIP: Přečtěte si – 8 výhod litinového nádobí

  • Čistou pánev umístěte nad hořák na vysoký výkon
  • Zahřívejte, dokud nevyschne zbytková voda
  • Přidejte jednu nebo dvě lžičky rostlinného oleje a potřete jím povrch pánve pomocí papírové utěrky
  • Zahřívejte, dokud se z oleje nezačne kouřit
  • Jakmile se z pánve začne kouřit, sundejte ji z hořáku a ještě jednou ji potřete olejem
  • Nechte pánev vychladnout
Výhody litinového nádobíNevýhody litinového nádobí
✅ Jakmile se rozpálí, zůstane horká, což je důležité při pečení masa
✅ Je velmi univerzální; lze jej použít k přípravě pokrmů na jakémkoli médiu, od sporáku až po ohniště
✅ Lze použít jakýkoli typ náčiní; kovové náčiní povrch nepoškrábe
✅ Odolné a levné
✅ Přirozeně nepřilnavý, pokud je správně ošetřený
❌ Neohřívá se příliš rovnoměrně
❌ Může snadno zrezivět a popraskat, pokud se o ni řádně nepečuje
❌ Reaktivní – špatně snáší kyselé potraviny
❌ Těžká
❌ Vyžaduje úsilí při čištění a údržbě

Smaltovaná litina

Smaltovaná litina nabízí mnoho stejných výhod jako klasická litina, ale bez problémů s údržbou. Navíc je mnohem atraktivnější a většina modelů se dodává v široké škále barev. Jediná nevýhoda: smaltovaná litina je výrazně dražší. Výhoda? Protože je litinový hrnec obložen keramickým smaltem, jsou tyto předměty nereaktivní, což znamená, že domácí kuchaři mohou bez obav vařit rajčatovou omáčku.

Smaltované litinové hrnce jsou těžké a chvíli trvá, než se zahřejí, ale velmi dobře udržují teplo. Díky těmto vlastnostem se smaltovaná litina skvěle hodí k opékání a přenášení z plotny do trouby.

💚 TIP: Přečtěte si – Pánve: největší průvodce výběrem + TOP 10 pánví na trhu

Jak ji čistit: Mýdlo a voda by měly stačit. V případě odolných skvrn namočte hrnec do vody s mýdlem a jemně je otřete plastovým kartáčem na drhnutí. Nepoužívejte ocelovou vlnu ani jiné abrazivní čisticí prostředky či nástroje. Smaltovanou litinu lze nejčastěji mýt v myčce nádobí. Opakované mytí v myčce však může způsobit opotřebení povlaku.

Výhody smaltované litinyNevýhody smaltované litiny
✅ Nereaktivní povrch umožňuje dlouhé a pomalé vaření kyselých i zásaditých potravin
Nevyžaduje údržbu
✅ Výborně vede a udržuje teplo
✅ Velmi odolný
✅ Vizuálně atraktivní a dodává se v mnoha různých barvách, které se hodí do každé kuchyně
❌Na rozdíl od běžné litiny nemá nepřilnavý povlak a nemůže si vytvořit nepřilnavé vlastnosti
❌ Smaltovaná litina je velmi těžká, což může způsobit obtížnou manipulaci.
❌ Je dražší než tradiční litina.

Nerezová ocel

Nerezová ocel je nereaktivní, odolná, lze ji mýt v myčce nádobí a je odolná proti korozi, poškrábání a promáčknutí. Je také docela příjemná na pohled. Sama o sobě je však nerezová ocel špatným vodičem tepla. Klíčem k nalezení dobrého nerezového nádobí je vybrat si model, který má jádro z jiného typu kovu, který vede teplo účinněji – nejčastěji z hliníku nebo mědi.

Hrnce a pánve s hliníkovým jádrem jsou cenově dostupnější než s měděným jádrem. Měď je však ve srovnání s hliníkem o něco lepším vodičem tepla, což vysvětluje cenový rozdíl. Pánve s měděným jádrem rychleji reagují na změny teploty, což kuchaři umožňuje větší kontrolu nad procesem vaření.

Jak ji čistit: Pečlivě ji vydrhněte vodou a mýdlem. Pokud se potýkáte s odolnými připálenými skvrnami nebo nečistotami, vyzkoušejte tuto metodu: Naplňte připálený hrnec vodou a vařte 15-20 minut. Jakmile se uvolní, seškrábněte dřevěnou lžící přilepená místa. Vodu vylijte a hrnec umyjte běžným způsobem

Výhody nerezové oceliNevýhody nerezové oceli
✅ Nereaktivní
✅ Odolnost
✅ Levnější než jiné materiály
✅ Lze mýt v myčce nádobí
❌ Špatná tepelná vodivost ve srovnání s jinými materiály, pokud nejsou vyztuženy hliníkem nebo mědí.
❌ Může být drahý, zejména s měděným jádrem.

Měď

Měď je skvělým vodičem tepla, což je jeden z důvodů, proč je měděné nádobí dražší než jeho konkurenti. Měď se rychle zahřívá a reaguje na změny teploty, což kuchaři umožňuje lepší kontrolu a usnadňuje rovnoměrné vaření pokrmů. Protože je měď reaktivní kov, musí být obložena dalším materiálem, například nerezovou ocelí. Na trhu jsou některé kusy měděného nádobí bez obložení, ale ty jsou určeny speciálně pro vaření cukru, u kterého reaktivita nevadí. Měď sice není ideální pro vaření při vysokých teplotách, ale to není velký nedostatek. Protože dobře udržuje a rozvádí teplo, není zpravidla potřeba vysoký plamen.

💚 TIP: Přečtěte si – Pánve: největší průvodce výběrem + TOP 10 pánví na trhu

Jak ji čistit: Omyjte ji vodou a mýdlem a vydrhněte jemným plastovým kartáčem. Nepoužívejte ocelovou vlnu ani abrazivní čisticí prostředky. Časem měděná vnější strana pánve zestárne neboli získá patinu. Někteří tento zestárlý vzhled upřednostňují, lze jej však snadno vyleštit pomocí čisticího prostředku na měděné nádobí nebo řady domácích prostředků.

Výhody měděného nádobíNevýhody měděného nádobí
✅ Měď je ze všech materiálů nádobí nejlepším vodičem tepla
✅ Rovnoměrně ohřívá jídlo a rychle se přizpůsobuje změnám teploty
✅ Nevyžaduje velký předehřev, protože měď se velmi rychle zahřívá
❌ Velmi drahá
❌ Nefunguje na indukčních varných deskách
❌ Vyžaduje pravidelné leštění pro udržení lesku

Hliník

Protože surový hliník je extrémně měkký a reaktivní kov, musí se před použitím jako nádobí určitým způsobem zpracovat. Eloxovaný hliník – který tvoří většinu hliníkového nádobí – byl upraven chemickým procesem, aby se kov zpevnil a nebyl reaktivní.

Hliník je také oblíbeným materiálem pro nádobí na pečení, ale téměř vždy se kombinuje s jiným typem kovu, aby se zvýšila jeho odolnost. Pečicí pánve a plechy z hliníkové oceli jsou mezi profesionálními pekaři velmi oblíbené díky své trvanlivosti, skvělému přenosu tepla a odolnosti vůči korozi.

 💚 TIP: Přečtěte si – 5+ triků, jak vyčistit pánev, aby vypadala jako nová

Jak ji čistit: Pánev je vhodná pro přípravu pokrmů, které se používají v kuchyni: Eloxovaný hliník lze čistit podobně jako nerezovou ocel – mýdlem a vodou, plastovým kartáčem na odolná místa, bez drsných čisticích prostředků nebo ocelové vlny. Většinu eloxovaného hliníku lze mýt v myčce, ale pro jistotu se informujte u výrobce.

Výhody hlíníkuNevýhody hliníku
✅ Vynikající tepelná vodivost
✅ Lehký a cenově dostupný
✅ Odolný proti poškrábání a pevný
✅ Lepší tepelný vodič než nerezová ocel
❌ Běžný eloxovaný hliník se na indukčních hořácích nehodí
❌ Nemusí být nejvhodnější pro sladké pečivo, protože tmavě zbarvené kovy mohou způsobit přílišné zhnědnutí

Kde koupit pánve: 3 nejlepší e-shopy v ČR

Nepřilnavý povrch

Nepřilnavé pánve sice nejsou ideální pro všechny práce, ale mají své místo. Umožňují vaření s menším množstvím tuku a v porovnání s jiným kovovým nádobím bez povrchové úpravy se také mnohem snadněji čistí.

Nepřilnavé pánve mohou být vyrobeny ze stejných druhů kovů jako ostatní nádobí – například z nerezové oceli, hliníku a mědi. Jediný rozdíl je v tom, že varný povrch je potažen nepřilnavou směsí. Nejběžnějším kovem pro nepřilnavé pánve je eloxovaný hliník, protože je lehký, cenově dostupný, odolný proti korozi a dobře vede teplo, což znamená, že rychle reaguje na změny teploty při vaření. Nejčastějším nepřilnavým povrchem je teflon, nepřilnavý povlak vyrobený z potravinářského PTFE (polytetraflourethylenu), i když v posledních několika letech získaly oblibu i jiné ekologičtější varianty.

Ačkoli nepřilnavé povlaky, konkrétně teflon, mají špatnou pověst kvůli obavám o bezpečnost, většina výzkumů na toto téma říká, že nepřilnavé pánve jsou bezpečné, pokud nejsou přehřívány. (Při přehřátí se může povlak začít rozkládat a uvolňovat toxické částice a plyny, z nichž některé jsou považovány za karcinogeny). Časem se může povlak na nepřilnavých pánvích začít odlupovat. Když se tak stane, je čas pánev vyměnit. I když však může být trochu nepříjemné vědět, že jste možná zkonzumovali několik vloček chemického povlaku, žádný výzkum neprokázal, že by vám mohl ublížit.

Jak ji umýt: Na nepřilnavé pánve nepoužívejte ocelovou vlnu ani jiné abrazivní čisticí prostředky. Mýdlo, voda a měkká houba by měly vyčistit většinu nepořádku. Odolné skvrny odstraňte plastovým kartáčem na drhnutí. Většinu pánví s nepřilnavým povrchem lze mýt v myčce, ale pro jistotu se informujte u výrobce. Bez ohledu na pokyny může opakované mytí v myčce nádobí časem způsobit opotřebení.

Výhody Nevýhody
✅ Umožňuje vaření s menším množstvím tuku
✅ Mnoho ekologických variant umožňuje použití nepřilnavých povrchů, které se při vysokém žáru nerozpadají a mohou být bezpečnější.
✅ V závislosti na materiálu pánve mohou být skvělým vodičem tepla (hledejte eloxovaný hliník nebo nerezovou ocel s hliníkovým nebo měděným dnem)
✅ Nereaktivní a neporézní
✅ Choulostivé potraviny, jako jsou ryby nebo vejce, se na pánev nepřichytí a nerozpadnou se
❌ Musí se používat plastové (nylonové, silikonové) nebo dřevěné náčiní; kovové náčiní nepřilnavý povlak poškrábe
❌ Nevydrží super vysokou teplotu. Nepřilnavé povrchy se mohou při vysoké teplotě rozpadat, proto udržujte nepřilnavé pánve na středně vysoké teplotě nebo nižší
❌ Nepřilnavý povrch může mít krátkou životnost v závislosti na značce a na tom, jak dlouho se o něj pečuje

Keramika

Keramické nádoby se vyrábějí v mnoha tvarech a velikostech. Keramika se zahřívá postupně, takže je ideální pro pokrmy, které je třeba připravovat pomalu a rovnoměrně (například krémy nebo zapečené nudle, jako jsou lasagne). Keramika je také nereaktivní, takže je ideální pro přípravu kyselých i zásaditých potravin a také pro skladování potravin po pečení. Keramické zapékací mísy jsou také vizuálně přitažlivé, takže jsou skvělou volbou pro servírování z trouby na stůl.

Jak ji čistit: V případě mimořádně znečištěného keramického nádobí počkejte, až nádobí vychladne. Namočte nádobí vodou a mýdlem, dokud se z něj neuvolní zbytky. Přilnavá místa vydrhněte plastovým kartáčem nebo houbičkou. Většinu keramiky lze mýt i v myčce nádobí.

Výhody keramikyNevýhody keramiky
✅ Je nereaktivní, takže je vhodná pro kyselé potraviny, jako jsou rajčata
✅ Pomalu se zahřívá, aby nedošlo k připečení
✅ Nádobí vypadá hezky
✅ Jídlo lze podávat i v zapékací misce
✅ Hladká glazura je téměř nepřilnavá
❌ Může připálit sladké pokrmy
❌ Může se snadněji rozbít než jiné nádobí
❌ Snadno se oprýskává

Kde koupit pánve: 3 nejlepší e-shopy v ČR